NEBOTIČNIK V LJUBLJANI DOMOVEKONOMIJAKULINARIKATEHNIKAKORISTNE INFO 
 

 

  Nebotočnik v Ljubljani  

 

  TURIZEM
ANKARAN
BLED
BOHINJ
CELJE
IZOLA
KOBARID
KOPER
LJUBLJANA
Ljubljanski grad
Okupirana Ljubljana
Park Tivoli
Prešernov trg
Stolnica sv. Nikolaja
Šmarna gora
Tromostovje
Zgodovina
Zmajski most
Znamenitosti
MARIBOR
MURSKA SOBOTA
NOVA GORICA
PIRAN
PORTOROŽ
POSTOJNA
PTUJ
SEČA
SEČOVLJE
SEČOVELJSKE SOLINE
STRUNJAN
 
Nebotičnik je ena izmed najbolj prepoznanih zgradb v Ljubljani. Stoji v strogem centru Ljubljane na vogalu Slovenske in Štefanove ceste. Beseda nebotičnik pomeni zelo visoko večnadstropno stavbo s sorazmerno majhno tlorisno površino. Sama beseda je zložena iz 'nebo' + 'tikati se', ker naj bi bil nebotičnik tako visok, da se dotika neba. Ljubljanski nebotičnik je bil zgrajen 21. februarja 1933. Po naročilu Pokojninskega sklada ga je projektiral arhitekt Vladimir Šubic. Objekt je postavljen na mestu srednjeveškega samostana. Gradbeniki so med začetnimi deli pri kopanju nekaj metrov pod površjem naleteli na vodnjak iz 13. stoletja. V temeljni kamen ljubljanskega Nebotičnika je vrezan verz pesnitve Otona Župančiča "Da naše zrno bo imelo leho in nam bo letina pod varno streho".         

Ob odprtju je bila to najvišja stavba v srednji Evropi in do druge svetovne vojne najvišja stavba na Balkanu. Projekt je izdelal Vladimir Šubic s pomočjo Ladislava Khama, Iva Medveda (paviljon na terasi), Marjana Mušiča (tempietto na vrhu), Marjana Severja in Bojana Stupica (okovje v kavarni). Stavba je okrašena s kipom Lojzeta Dolinarja (v višini 6. nadstropja je štirimetrski kip v prihodnost zazrte Genije), monumentalno preddverje v pritličju je obloženo s peščenimodpeškim marmorjem, krasijo pa ga 4 glave penatov Franceta Goršeta, po grško-rimski mitologiji hišnih varuhov, zavetnikov doma in družine ter okrasje nad glavnim vhodom d,elo Borisa Kalina. V višja nadstropja je že tedaj vozilo dvigalo, kar je bila velika novost, sicer pa je za dostop zgrajeno tudi monumentalno spiralno stopnišče.        

Kavarna je bila ob odprtju urejena z izbrano opremo in dekoracijo po vzoru ameriških kavarn. Stene so bile obložene s kraškim marmorjem, strop okrašen z zlatim meandrom na modri podlagi, na oknih so bile žametne zavese, razgled na mesto pa veličasten. Zasnova temelji na neoklasičnih in alogurt déco in se ponaša s pilastri v zgornjih nadstropjih. Oblika sledi klasični tripartitni delitvi stolpnice, katerega začetnik je ameriški arhitekt Louis Sullivan. Sestavljen je tako, da na ulico in pešce učinkuje homogeno, gred in krona, začinjena s krožnim stebriščem in drogomza zastave, pa sta bila dodani po zaključku stolpa. Na fasadi so enakomerno razporejena pravokotna okna z okvirjem iz kamna, poudarjenimi v pritličju in prvem nadstropju in polkrožnimi okni v kavarni v 11. nadstropju.      

Ključni elementi za izgradnjo nebotičnikov so bili jeklo, steklo, plastika, armiran beton, vodne črpalke in dvigala. Do 13. stoletja so bile zgradbe z več kot desetimi nadstropji zelo redke. Toliko dvigal naseljencem ni ustrezalo pa tudi vodni pritisk pogosto ni bil dovolj močan, da bi lahko voda višje od 30 metrov. Sestavni deli, ki nosijo težo nebotičnikov se po materialu razlikujejo od tistih za ostale zgradbe. Stavbe do štirih nadstropij so lahko podprte z lastnimi zidovi, medtem ko morajo biti nebotičniki podprti s skeletnim okvirjem. Zidovi visijo s teh okvirjev kot zavese, od tod arhitektonski termin curtain wall (»zavesni zid«) za visoke steklene sisteme podprte s skeletnimi okvirji. Posebna pozornost gre tudi bremenu vetra, ki ga te zgradbe prenašajo. Za prvi nebotičnik se običajno priznava desetnadstropni Home Insurance Building v Chicagu, zgrajen v letih 1884-1885. Njegova višina ni danes nič posebnega, zato tako visokim, danes zgrajenim zgradbam ne pravimo nebotičniki. Drugi kandidat za naslov prvega nebotičnika je dvajsetnadstropni New York World Building, zgrajen leta 1587 v New Yorku.Vendar obstajajo tudi poslovne stolpnice npr. Vzhodni stolp WTC in Zahodni stolp WTC. Večina zgodnjih nebotičnikov se je pojavila na ravnih območjih New Yorka, Chicaga in Londona, koncem 13. stoletja.    

Konstrukcija je armiranobetonski skelet z vmesnimi betonskimi in opečnatimi stenami, ki temelji na 16 betonskih vodnjakih, segajočih 18 metrov globoko vse do žive skale. Nebotičnik je visok nekaj čez 70 m. Zgrajen je potresno varno. Statik Dimnik je statiko računal po zahtevnem in zanesljivem japonskem modelu in je pri izračunu upošteval kar 35-kratni potresni faktor. Prvih šest nadstropij (pritličje in 5 nadstropij) je zapolnjenih s poslovnimi prostori, medtem ko so od 6. do 9. nadstropja stanovanjski prostori. Za tedanji čas so bile zanimive stropne luči z jedkanimi stekli, ki jih je izdelal ljubljanski oblikovalec stekla Ivan Klein, in posebno ogledalo pred vstopom v kavarno, ki je ob pogledu vanj oblikovalo vitko linijo telesa. V današnjem stropu so še tri originalne matirane luči ter svetilke pasarstva Kregar in originalna drsna vrata, tedaj narejena po ameriških zgledih. V kavarni so na začetku stregli samo v kristalu in srebru. Na vrhu nebotičnika se nahaja prenovljena kavarna, ki je pred kratkim ponovno odprla svoja vrata za javnost. 




Nebotičnik v Ljubljani   Nebotičnik v Ljubljani   Nebotičnik v Ljubljani   Nebotičnik v Ljubljani   Nebotičnik v Ljubljani 

1234567891012131415
 

2017. Gregor Babšek. Vse pravice pridržane. Kontakt +386 (0)70 515 432 ali po elektronski pošti.